صمغ ویشه

خلاصه

ویشه نوعی صمغ گیاهی است که از درخت افرای زنگی با نام علمی Acer به دست می آید. درخت افرا زنگی در جنگل ها به ویژه جنگل های شمال کشور می روید و گاه از آن به عنوان درخت زینتی نیز استفاده می کنند. گرچه این درخت مقاومت بالایی دارد و در هر نوع خاکی به خوبی رشد می کند. اما خاک اسیدی ایده آل ترین نوع خاک برای آن است.

ویشه چیست؟

ویشه نوعی صمغ گیاهی است که از درخت افرای زنگی با نام علمی Acer به دست می آید. درخت افرا زنگی در جنگل ها به ویژه جنگل‌ های شمال کشور می روید و گاه از آن به عنوان درخت زینتی نیز استفاده می کنند. گرچه این درخت مقاومت بالایی دارد و در هر نوع خاکی به خوبی رشد می کند. اما خاک اسیدی ایده آل ترین نوع خاک برای آن است.
صمغ تراوش شده از این درخت که معمولا به رنگ سفید و یا زرد روشن دیده می شود، کاربرد های دارویی دارد و می توان از آن برای موارد مختلف استفاده کرد. این صمغ به دلیل دارا بودن ترکیبات رزینی، قدرت چسبندگی بالایی دارد و به همین خاطر برای مشکلات مربوط به استخوان ها مفید است.

موارد استفاده از صمغ ویشه

ویشه در موارد خاصی مانند شرایط زیر به کار می رود :
درمان شکستگی های استخوان
درمان ترک های جزئی استخوانی
دیسک کمر
درمان دررفتگی استخوان

طرز استفاده از صمغ ویشه

این صمغ در ظاهر سفید رنگ است یا کمی به زردی می زند. سفت است و به اندازه هایی همچون یک حبه قند می باشد. برای استفاده از آن بر روی محل آسیب دیده، باید ابتدا ویشه را به حرارت غیر مستقیم مثل روش بن ماری ذوب کنند تا کاملا داغ شود و حالت روان پیدا کند، سپس اجازه می دهند تا کمی از داغی بیفتد، نباید زیاد سرد و غلیظ شود، تنها به حدی که پوست را نسوزاند کافیست، در این مرحله صمغ مذاب را روی پارچه ای نخی و تمیز می ریزند و سپس پارچه حاوی ویشه را بر روی محل شکستگی، در رفتگی یا کمر می گذارند و پانسمان می کنند.
صمغ ممکن است دو تا سه روز روی موضع بماند. توجه کنید که نباید تلاش کنید آن را به زور از پوست خود جدا کنید چون ممکن است باعث آسیب جدی به پوست شود. ویشه پس از تاثیر گذاری بر محل آسیب دیده، خاصیت چسبندگی خود را از دست می دهد و خود به خود کنده می شود و می افتد.

در هنگام استفاده از ویشه به نکات زیر توجه کنید:

-ویشه یک درمان سنتی است که پس از قرار گرفتن بر روی استخوان سفت می شود و استخوان را در همان حالت نگه می دارد تا امکان جوش خوردن شکستگی و دررفتگی فراهم شود، بنابراین باید توسط افراد ماهر و دارای تخصص مورد استفاده قرار گیرد چون اگر به درستی بر روی محل ضماد نشود، ممکن است باعث جوش خوردگی کج یا ناهنجاری های استخوانی شود و مشکل را دو برابر کند.

-برخی افراد که دارای پوست حساس هستند، ممکن است به صمغ ویشه حساسیت داشته باشد و دچار آسیب هایی همچون قرمزی و بثورات پوستی شوند. لذا توصیه می شود قبل از استفاده از از این صمغ در ناحیه وسیعی از بدن، مقدار کمی از آن را ذوب کرده و بر روی قسمتی کوچکی از پوست تست حساسیت انجام دهید و در صورت اطمینان از عدم وجود علائم آلرژیک آن را در محل آسیب دیده استفاده کنید.

-فردی که ویشه را بر روی قسمتی از بدن او ضماد می کنند، بهتر است استراحت کافی و تغذیه مناسب داشته باشد تا هر چه سریعتر به نتیجه مورد نظر برسد.
اثر گذاری صمغ های گیاهی در استخوان های افراد جوان و کم سن و سال سریع از افراد سالمند است، بنابراین افرادی که در اثر کهولت سن دچار آسیب استخوانی شده اند برای نتیجه گرفتن به صبر و استراحت بیشتری نیاز دارند.

 

شماره تماس
09121904698

خبرنامه ما

عضو شوید تا آخرین اخبار و مقالات را دریافت نمایید

بالا