آلبالو

توضیحات تکمیلی

مشخصات ظاهری : درختی است به ارتفاع حدود 7 متر با شاخه‌های جوان و سبز رنگ، برگ‌های آن سبز، بیضوی، پهن، دندانه‌دارِ اره‌ای و نوک تیز و گل‌های آن چتری و دمگل‌دار می‌باشند. میوه‌اش شفت، کروی شکل، قهوه‌ای تیره یا قرمز کم رنگ یا سرخ تیره مایل به سیاه، گوشتدار و آبدار، طعم آن کمی ترش و کمی شیرین، قطر تقریبی میوه یک تا یک و نیم سانتی متر و داخل میوه یک هسته تخم مرغی شکل مایل به گرد وجود دارد. در اغلب نواحی معتدل کشورها خصوصاً کشورهای اروپایی، آسیایی، آمریکا و در ایران بیشتر در جنگل‌های ارسباران و استان‌های اصفهان، لرستان، کردستان، چهارمحال بختیاری، همدان و البرز انتشار داشته و به صورت پرورشی نیز کاشته می‌شود. نام‌های دیگر آن به فارسی، عربی و در کتب طب سنتی، آلبالو، آلوبالو، حب الملوک، قراصیای ترش و جراسیا نامیده شده است. بخش موراستاده میوه و هسته و نحوه مصرف میوه‌ی رسیده مصرف خوراکی داشته و در صنایع غذایی نیز کاربرد دارد. در طب سنتی هسته‌ی آلبالو به صورت دم کرده یا جوشانده کاربرد دارد. طبیعت میوه‌ی رسیده گرم و تر است.

نام علمی : Cerasus vulgaris Miller، نام فرانسه Mahaleb و نام انگلیسی آن red cherry می‌باشد

ترکیبات شیمیایی : اسید سیانیدریک، ویتامین‌های A, B, C, D، منگنز، کبالت، روی، فسفر، پتاسیم، سدیم، منیزیم و کلسیم در آن تشخیص داده شده است.

 

خواص

میوه : برطرف کننده خشونت صدا و خارج کننده سنگ کلیه و مثانه، تقویت کننده اعصاب و تصفیه کننده خون، جلوگیری کننده از پیری زودرس و افزاینده نطفه در مردان، پاک کننده مجاری ادراری و مقوی معده و کبد، تنظیم کننده قاعدگی و بازکننده عروق، رقیق کننده خون و روشن کننده پوست، بندآورنده اسهال و ضد تب، کاهنده فشار خون و ادرارآور، صفرابر و ضد عفونی کننده دستگاه گوارشی می‌باشد. در ضمن برای ناراحتی‌های کبد، ورم‌های مزمن معده و روده، سوزش مجاری ادراری، دیابت، آشفتگی‌های درون معده، نقرس و دردهای روماتیسمی نیز مفید است.

خواص هسته : تنظیم کننده قاعدگی و التیام‌بخش سوزش مجاری ادراری، خرد کننده سنگ‌های کلیه و مثانه و آرام‌بخش می‌باشد. در ضمن برای اسهال و درد و ناراحتی‌های معده بخصوص در اطفال نیز مفید است.

منع مصرف : نفخ شکم و دل درد :زیاده روی در مصرف آلبالو سبب نفخ شکم و دل درد می شود. آلبالو میوه ای نفاخ است و تولید نفخ می کند پس افرادی که مشکلات گوارشی دارند، باید به اعتدال آلبالو مصرف نمایند زیرا زیاده روی در مصرف آلبالو به علت نفاخ بودن سبب دل درد می شود. هیچگاه روی آلبالو، مایعات مصرف نکنید زیرا برای دستگاه هاضمه خطرات جدی به دنبال دارد و باعث ایجاد نفخ می شود. برای رفع این مشکل بعد از مصرف میوه از عرق نعناع استفاده شود.

اختلال در کار روده ها :مصرف آلبالو نارس که رنگ آن قرمز نشده و دارای گوشتی سفت است، سبب سوء هاضمه و اختلال در کار روده ها می شود.

دیر هضم بودن :آلبالو ترش است و دارای سلولز می باشد و دیر هضم است. برای هضم بهتر آلبالو می توانید آن را به صورت کمپوت و یا مربا مصرف کنید. اگر می خواهید آلبالو در معده تان هضم بهتری داشته باشد، صبح ناشتا به مقدار کم آلبالو کاملا رسیده مصرف کنند.

ایجاد اسهال :آلبالو جزو میوه های ملین است و در برخی افراد که دستگاه گوارش حساسی دارند، باعث بروز اسهال می شود.

افراد سرد مزاج :آلبالو برای افرادی که طبع گرم دارند یا دچار حرارت و گرمی شده اند، مفید است. اما برای اشخاصی که سردمزاج هستند، مفید نیست و این افراد آلبالو را باید با خوراکی های گرم و خشک مثل ادویه جات و زعفران مصرف کنند.

کودکان زیر 3 سال :کودکان دستگاه گوارش حساسی دارند و در صورت استفاده زیاد از آلبالو دچار اسهال می شوند پس مصرف آلبالو برای کودکان زیر 3 سال مضر است.

مادران در دوره شیردهی :آلبالو نفاخ است و اگر مادران شیرده در مصرف آن زیاده روی کنند، تولید نفخ می کند و ممکن است وارد شیر مادر شود و از طریق شیرمادر وارد بدن شیرخوار می شود و در نوزاد نفخ و دل درد ایجاد نماید.

بیماران کلیوی :افرادی که از بیماری کلیوی رنج می برند باید کمتر آلبالو مصرف کنند. افرادی دچار بیماری کلیوی باید از یک رژیم غذایی کم پتاسیم پیروی کنند بنابراین باید از زیاده روی در خوردن آلبالو بپرهیزند.

افراد دارای ورم روده :آلبالو ترش و دیر هضم است و برای افراد دارای ورم روده مضر است.

افراد چاق :افراد دارای اضافه وزن باید آلبالو را به عنوان غذای اصلی مصرف کنند زیرا آلبالو دارای کالری کمی است و اشتهای کاذب را از بین می برد اما این افراد بهتر است آلبالو را به عنوان دسر مصرف کنند.

هسته آلبالو تلخ مزه است و حاوی ماده سمی می باشد پس نباید هسته این میوه را مصرف کنید و در آبگیری دقت کنید که هسته آلبالو وارد آب آن نشود.

از مصرف آلبالو های نرسیده بپرهیزید زیرا این آلبالو ها دارای مواد سمی بیشتری دارند.

 

 

 

 

 

 

شماره تماس
09121904698

خبرنامه ما

عضو شوید تا آخرین اخبار و مقالات را دریافت نمایید

بالا