طباشیر

توضیحات تکمیلی

نام علمی : Bambusa vulgaris Schrad. Ex Wendll.، نام فرانسه گیاه  Bambou  ، نام فرانسه ماده‌ی طباشیر Concretion de bamboo، نام انگلیسی گیاه Bamboo cane و نام انگلیسی ماده‌ی طباشیر Tabasheer می‌باشد.

مشخصات ظاهری : گیاهی است به بلندی درخت سفیدار و دارای ساقه‌های راست و برگ‌های دراز می‌باشد. ساقه‌های بامبو دارای بندها و گره‌های متعددی است که در گره‌های آن ماده‌ی سفیدی وجود دارد که همان طباشیر است. ماده‌ی سخت سیسیلی بلوری شکل است که از گره‌های ساقه‌های گیاه بامبو می‌گیرند و خواص دارویی داشته و در طب سنتی نیز کاربرد دارد. در اینجا به نام علمی و مشخصات مربوط به یک گونه بامبو که مولد طباشیر می‌باشد اشاره شده است . طباشیر مرغوب و درجه یک، سخت، قطعات آن زاویه‌دار، بسیار شفاف و صاف مانند چینی است ولی نور از آن رد نمی‌شود و رنگ آن سفید یا سفید مایل به آبی شیشه‌ای است، به آسانی می‌شکند و کمی معطر می‌باشد. بخش مورد استفاده طباشیر گیاه هست . که طبیعت آن نسبتاَ سرد و خشک است .

ترکیبات شیمیایی :. سیلیسیک اسید، سیلیکات، آهک، پتاس و غیره در آن تشخیص داده شده است.

 

خواص

 

محرک و افزاینده نیروی جنسی و در گرم‌مزاجان، تقویت کننده قلب و نشاط‌آور، کاهنده التهاب و ضد عطش، بندآورنده قی‌های صفراوی و ضد اسهال خونی، خشک کننده رطوبت‌های ناشی از سردی و تحلیل برنده ورم‌های گرم چشم، ضد تب‌های گرم و مقوی اعضای ضعیف، ضد سرفه و رفع کننده اختلالات عصبی می‌باشد. در ضمن برای زکام، فلج و روماتیسم نیز مفید است.

متعادل کننده غلظت خون و برطرف کننده تحریکات اسید و التهاب معده (گاستریت)، تقویت کننده اعصاب بینایی چشم و خلط‌آور، نرم کننده سینه و رفع کننده خشونت حلق و سینه، مقوی نیروی جنسی و برطرف کننده یبوست، افزاینده ترشحات ادراری و ترشحات عادت ماهیانه، ضد نفخ و اسپاسم گوارشی و مسکن انواع سردردها، ضد یرقان و مفید برای انزال زودرس، ضد برونشیت و مسکن سرفه‌های عصبی، رفع کننده جراحات گلو و مفید برای ناراحتی‌های پوستی، تحلیل برنده ورم پروستات و مفید برای تصلب شرائین، رفع کننده اسید اوریک و شست‌وشو دهنده زخم‌های سطحی، افزاینده فشار خون و اشتهاآور، تحلیل برنده ورم گلو و رفع کننده سوءهاضمه، مقوی کبد و طحال و ضد قولنج، خنثی کننده سموم کبد و تقویت کننده غدد فوق کلیوی، جلوگیری کننده از پیری زودرس و ضد افسردگی می‌باشد. در ضمن برای زخم غیر باز معده، زخم اثنی‌عشر و زخم روده، سرطان معده، سوزش مجاری ادراری، امراض عصبی، تب‌های کهنه، زخم دهان، نفس تنگی، حساسیت‌ها و ورم روده‌ها نیز مفید است. در استعمال خارجی جوشانده ریشه‌ی شیرین بیان به صورت کمپرس برای درمان زخم‌ها مفید و برای رفع التهاب مخاط دهان و زبان مؤثر می‌باشد. ضماد ریشه‌ی شیرین بیان برای جلوگیری از ریزش مو نافع است. ضماد برگ تازه شیرین بیان از بین برنده بوی زیر بغل و لای انگشتان پاها می‌باشد.

منع مصرف : مصرف شیرین بیان برای خانم‌های باردار و برای بیماران مبتلا به ورم مفاصل، اختلالات قلبی عروقی و فشار خون بالا مضر است. زیاده‌روی در مصرف شیرین بیان برای طحال و کلیه مضر و سبب آب آوردن مچ پا، افزایش فشار خون، ایجاد بیماری‌های قلبی، گلوکومای چشم، افزایش قند خون، ایجاد خواب‌آلودگی و بند آمدن ادرار می‌شود.

شماره تماس
09121904698

خبرنامه ما

عضو شوید تا آخرین اخبار و مقالات را دریافت نمایید

بالا