سدر

توضیحات تکمیلی

مشخصات ظاهری : درختی است همیشه سبز و ناخزان به ارتفاع حدود 10 متر با شاخه‌های سفید و خاردار، برگ‌های آن تخم مرغیِ پهن تا تخم مرغیِ بیضوی، در بعضی موارد تقریباً قلبی شکل و نوک تیز، گل‌های آن کوچک، کرکدار، گل آذین و سطح خارجی گل‌ها پشمالو می‌باشد. میوه‌اش به ابعاد زیتون و معطر که پس از رسیدن قرمز و زرد کمرنگ شده و طعم آن ترش و مایل به شیرینی است. پودر حاصله از سائیدن برگ‌های خشک درخت کنار را سدر می‌گویند. برگ درخت کنار را سدر می‌گویند. نام‌های دیگر آن به فارسی، عربی و در کتب طب سنتی، کنار، سدر، شجرة النبق، سدره و به عربی به میوه آن نبق می‌گویند.بخش مورد استفاده برگ سائیده (سدر). در ضمن میوه‌ی درخت نیز خواص دارویی دارد.نحوه مصرف سدر معمولاً سدر را به صورت خیسانده در آب ولرم استفاده می‌کنند و روش‌های مصرف مختلف دیگری از جمله به صورت شامپو، صابون و افشرده نیز دارد.طبیعت میوه آن سرد و خشک است.و طبیعت برگ کنار (سدر ) آن سرد و تر است.

نام علمی : Zizyphus spina Christi (L.) Desf.، نام فرانسه Epine de Christ و نام انگلیسی آن Lote tree می‌باشد.

ترکیبات شیمیایی : در برگ کنار، تانن، استرول‌های گیاهی مانند بتاسیتوسترول، بتاسیتوسترول گلوکزید و ساپونین ابلین لاکتون تشخیص داده شده است و میوه‌ی درخت نیز حاوی تانن می‌باشد.

خواص

خواص برگ سدر ضد قارچ، ضد عفونی کننده، پاک کننده چرک از بدن، لطیف کننده پوست، ضد خارش، تقویت کننده و جلوگیری کننده از ریزش مو، تحلیل برنده ورم‌های گرم بدن و التیام‌بخش زخم‌های سطحی می‌باشد. 

خواص  میوه‌ی رسیده‌ی خشک شده به صورت آسیاب کرده و پودر شده مخلوط با عصاره‌ی شیرین بیان به صورت ضماد مفید برای شکستگی‌های استخوانی پس از جا انداختن می‌باشد. در استعمال داخلی میوه‌ی آسیاب شده به صورت خیسانده از بین برنده کرم‌های معده و دستگاه گوارشی است. میوه‌ی رسیده شده به صورت خوراکی، بازکننده گرفتگی‌های مجاری بوده و میوه‌ی رسیده به صورت سرخ کرده، قبض کننده، برطرف کننده اسهال‌های ساده و اسهال‌های صفراوی، ضد تب و برای زخم روده و معده نیز مفید است.

منع مصرف : مضرات در طب سنتی اعلام نشده  اما میوه سدر(کنار)  مقداری نفاخ است و ممکن است برای حافظه هم ضرر داشته باشد بنابراین افرادی که سابقه تشنج یا فلج دارند قبل از استفاده از این میوه باید با پزشک مشورت کنند.

 

 

شماره تماس
09121904698

خبرنامه ما

عضو شوید تا آخرین اخبار و مقالات را دریافت نمایید

بالا