انجبار

توضیحات تکمیلی

گیاهی است چند ساله به ارتفاع حدود 30 سانتی‌متر که گاهی موارد ارتفاع آن به یک متر هم می‌رسد. ساقه گیاه قائم، بدون شاخه و خط‌دار است. برگ‌های آن متناوب، کناره برگ‌ها موجدار، سطح فوقانی پهنک برگ سبز شفاف و سطح تحتانی پهنک برگ‌ها به رنگ سبز مایل به سفید می‌باشد. برگ‌های قسمت پایین ساقه، بزرگ، نوک تیز، دارای دمبرگی دراز و برگ‌های قسمت انتهایی ساقه، کوچکتر و بدون دمبرگ هستند.گل دهنده، گل‌های آن به صورت سنبله، رنگ گلها قرمز و گاهی موارد به ندرت سفید می‌باشد. میوه‌اش فندقه، بیضوی، سه گوش، شفاف و محتوی یک دانه است. ساقه‌ی زیرزمینی (ریزوم انجبار)، ضخیم، استوانه‌ای، بهم چسبیده و اطراف سطح خارجی آن را ریشک‌های فراوانی فراگرفته است. قسمت مورد استفاده این گیاه ریزوم آن است که گاهی مواقع به اشتباه ریشه خوانده می‌شود.نام‌های دیگر آن به فارسی، عربی و در کتب طب سنتی، انجبار، انگبار، انارف و اناریف نامیده شده است.بخش مورد استفاده یزوم (ساقه‌ی زیرزمینی) ، نحوه مصرف معمولاً به صورت دم کرده یا جوشانده استفاده می‌کنند و در طب سنتی برای درمان بیماری‌ها نحوه و مقدار مصرف آن را پزشک تشخیص داده و تجویز می‌کند.طبیعت آن سرد و خشک است.
نام علمی :Polygonum Bistorta L.، نام فرانسه Bistorte و نام انگلیسی آن Serpentary می‌باشد.
ترکیبات شیمیایی :آمیدون، مواد آلبومینوئیدی، اکسالات کلسیم، اسید گالیک، قندهای مختلف، اکسی میتل آنتراکینون، یک ماده‌ی رنگی به نام قرمز انجبار، تانن و نشاسته در آن تشخیص داده شده است.

خواص

بندآورنده‌ی خونریزی و کاهنده تب، قبض کننده قوی و تقویت کننده، رفع کننده ترشحات مخاطی و تحلیل برنده ورم مجاری ادراری، تقویت کننده مخاط و بافت‌های دهان و مفید برای نزله‌های مزمن، قطع کننده خون در ادرار و مفید برای ضعف اشتها می‌باشد. در ضمن برای رفع اسهال، بی‌اختیاری دفع ادرار، کنترل انزال منی و تب نوبه نیز مفید است. در استعمال خارجی جوشانده‌ی ریزوم انجبار برطرف کننده ترشحات سفید مهبل می‌باشد. جوشانده‌ی ریزوم انجبار به صورت غرغره، التیام‌بخش زخم مخاط دهان و لثه‌ها و رفع کننده گلودرد، آنژین و ورم لوزتین و به صورت تنقیه، التیام‌بخش خراش‌های ناحیه مقعد است.
منع مصرف :

logo-samandehi
شماره تماس
09121904698

خبرنامه ما

عضو شوید تا آخرین اخبار و مقالات را دریافت نمایید

بالا