کتیرا یا صمغ گون

توضیحات تکمیلی

مشخصات  ظاهری : گون : درختچه‌ای است کوچک با خارهای زرد و برگ‌های آن دارای 4 الی 7 برگچه‌ی بیضوی و نوک تیز می‌باشند.

صمغی است بدون بو و سفید پنبه‌ای که از ساقه‌ی گون در بعضی مواقع خود به خود یا با به وجود آوردن شکافی در ساقه یا ریشه، جاری می‌شود و پس از مدتی که خشک شد آنها را جمع‌آوری می‌کنند

در اغلب نقاط استپی کشورها و در ایران در استان‌های البرز، همدان، کرمانشاه، کردستان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان انتشار دارد

نحوه مصرف به طور معمول کتیرا را در آب ولرم خیسانده و استفاده می‌کنند و روش‌های مصرف مختلف دیگری نیز دارد. در ضمن در صنایع غذایی، دارویی و بافندگی نیز کاربرد دارد. نام دیگر کتیرا در کتب طب سنتی و به عربی کثیرا می‌باشد.

از نظر طبیعت بین حکمای طب سنتی اختلاف نظر وجود دارد عده‌ای آن را از نظر گرمی و سردی، معتدل و از نظر رطوبت آن را مرطوب می‌دانند و عده‌ای دیگر از حکما طبیعت کتیرا را سرد و خشک می‌دانند.

نام علمی : Astragalus gossypinus Fisch. Var filagineus Boiss.، نام فرانسه کتیرا Gomme adragante و نام انگلیسی آن Tragacanth می‌باشد.

ترکیبات شیمیایی : آب، مواد معدنی، نشاسته و مواد تراگاکانتین و باسورین در آن تشخیص داده شده است.

خواص

برطرف کننده یبوست و مسهل، تقویت کننده معده و بندآورنده خونروی از سینه، تقویت کننده روده و مفید برای زخم معده، تسکین دهنده درد کلیه و مثانه و التیام‌بخش زخم‌های مجاری ادراری، التیام‌بخش زخم‌های حلق و ریه صاف کننده صدا می‌باشد. در ضمن برای ناراحتی‌های سینه، گرفتگی آواز، سرفه و خشکی گلو نیز مفید است. مخلوطِ آسیاب شده کتیرا، شکر، مغز بادام شیرین و نشاسته، چاق کننده و بسیار مقوی می‌باشد. در استعمال خارجی چنانچه کتیرا را خیسانده و لعاب آن به مو مالیده شود از دو شاخه شدن تار مو جلوگیری می‌کند. مقدار مصرف مجاز کتیرا در طول روز حدود 5 گرم می‌باشد.

منع مصرف : استفاده از ژل های طبیعی مثل ژل کتیرا برای مو و پوست سر ضرری ندارد اما باید توجه کنید که ژل بر پوست سرتان مالیده نشود و فقط به ساقه ی مو زده شود. زیرا باعث می شود که پوست سر به خوبی تنفس نکند و باعث تضعیف و ریزش مو می شود.

افرادی که موهای بسیار حساس و نازکی دارند، بهتر است از هیچ ژلی استفاده نکنند. پس از استفاده از ژل های طبیعی حتما بعد از چند ساعت موهای خود را بشویید.

 

 

logo-samandehi
شماره تماس
09121904698

خبرنامه ما

عضو شوید تا آخرین اخبار و مقالات را دریافت نمایید

بالا