بهمن پیچ

توضیحات تکمیلی

مشخصات ظاهری : درخت یا درختچه‌ای است به ارتفاع حدود 2 تا 8 متر با پوستی شیاردار یا چروکیده‌ی ظریف، عدسکدار و کمرنگ و تمام بخش‌های جوان گیاه پوشیده از کرک‌های ستاره‌ای مای به زرد می‌باشند. برگ‌های آن ساده، متقابل، دندانه اره‌ای، نوکداروبا پهنکی دایره‌ای و نامنظم هستند. گل‌های آن به صورت گل آذین، گلبرگ‌ها 5 تایی، نامساوی و رنگ گل‌ها هنگام شکفتن مایل به آبی و بعد از مدتی قرمز روشن می‌شود. میوه‌اش که مصرف دارویی دارد از برچه‌های باریک پیچیده‌ای که کلاً به شکل مخروط به طول 4 تا 5 سانتی‌متر می‌باشد تشکیل شده است. برچه‌ها کرکدار به رنگ مایل به سبز و در هر یک از آنها یک ردیف دانه‌ی قهوه‌ای رنگ گوشه‌دار قرار دارد. در اغلب نواحی کشورهای آسیایی خصوصاً در هند روییده و کاشته می‌شود.بخش استفاده میوه بهمن پیچ نحوه مصرف معمولاً بهمن پیچ را به صورت دم کرده یا جوشانده استفاده می‌کنند و در طب سنتی برای درمان بیماری‌ها نحوه و مقدار مصرف آن را پزشک تشخیص داده و تجویز می‌کند. توضیحات بعد از خواص مشاهده کنید . طبیعت آن گرم میباشد

نام علمی : Helicteres isora L. و نام انگلیسی آن East idian ، screw tree می‌باشد.


ترکیبات شیمیایی : فیتوسترول، کلروپلاست پیگمان، یک هایدروکسی، کوبوکسیلیک اسید، یک ماده‌ی رنگی به رنگ زرد نارنجی، ساپونین، قند، فلوبوتانن و لیینین در آن مشخص شده است.

خواص

خلط‌ آور و ضد نفخ، مسکن و ضد نفخ اطفال، کاهنده شیرمادران و ضد قولنج، آرام‌بخش و مفید برای بیماری‌های کبدی، تقویت کننده بدن پس از زایمان و اشتهاآور، قبض کننده روده و ضد اسهال ساده و خونی می‌باشد. در ضمن برای دردهای روده‌ای، گریپ روده‌ی بچه‌ها، جرب و روماتیسم نیز مفید است. در استعمال خارجی استفاده از جوشانده‌ی بهمن پیچ برای گرفتگی عضلات و بیماری‌های پشت و کمر مؤثر و نرم کننده پوست نیز می‌باشد.

خواص درمانى تخم بهمن پیچ : آن را بخورید. مدرّ و نرم‌کننده‌ی سینه است، براى درمان برونشیت و ناراحتى‌‌های گلو و ریه‌‌‌ها و سرماخوردگى و سرفه نافع است، پادزهر گزش عقرب مى‌باشد.

خواص درمانى ریشه بهمن پیچ : از عصاره‌ی آن براى معالجه‌ی بیمارى قند و رفع چرک حفره‌‌های بدن خصوصا چرکى که در اثر عفونت‌‌های ابتدایى در ریه مى‌باشد نافع است.

خواص درمانى پوست بهمن پیچ : آب جوشانده‌ی آن را بنوشید. براى معالجه‌ی اسهال ساده و اسهال خونى و صفرایى مفید است.

" نحوه مصرف بهمن پیچ "

▪️ میوه ی درخت نرم کنندهء پوست و مخاط است و قابض مى‌باشد و براى رفع نفخ‌شکم اطفال و گریپ روده ی بچه‌ها نافع است.

▪️ از پوست درخت در هند براى معالجه ی اسهال و اسهال خونى و صفرایى بودن استفاده مى‌شود.از عصارهء ریشهء آن براى‌معالجهء بیمارى قند و رفع چرک حفره‌هاى بدن خصوصا چرک که در اثر عفونتهاى‌ابتدایى در ریه مى‌باشد به کار مى‌رود.

▪️ در شبه جزیرهء مالایا از میوه ی آن در یک ترکیب دارویى تانن‌داربراى تقویت زنان پس از وضع حمل مصرف مى‌شود.

▪️ و از میوه و ریشه ی آن‌تواما براى افزایش اشتها و معالجه ی روماتیسم استفاده مى‌شود .

▪️ در اندونزى از میوه ی آن در استعمال داخلى و خارجى براى معالجه ی گرفتگى عضلات وبیمارى‌هاى پشت و کمر استفاده مى‌شود.

▪️ تخم آن مدر است و نرم کننده ی سینه‌است و در موارد برونشیت و ناراحتى‌هاى گلو و ریه‌ها و سرفه و سرماخوردگى نافع‌است و به عنوان پادزهر گزش عقرب مصرف مى‌شود.

منع مصرف : مصرف این گیاه در دوران بارداری توصیه نشده است. مصرف بهمن پیچ به خصوص در مورد اطفال باید با نظارت پزشک متخصص انجام گیرد.

 

 

 

 

logo-samandehi
شماره تماس
09121904698

خبرنامه ما

عضو شوید تا آخرین اخبار و مقالات را دریافت نمایید

بالا